Městem pro byznys je v Libereckém kraji Železný Brod

Šírová Květa

• 18. 10. 2013 07:58
  • Ekonomika

Vítězem srovnávacího výzkumu Město pro byznys Libereckého kraje pro rok 2013 se stalo město Železný Brod. Druhý skončil Jablonec nad Nisou a třetí Tanvald. Výzkum provádí každoročně týdeník Ekonom. Záštitu nad akcí převzala paní Ivana Hujerová, radní Libereckého kraje pro regionální rozvoj a evropské projekty. Slavnostního předávání ocenění, které se konalo ve středu v Clarion Grandhotelu Zlatý Lev v Liberci se účastnil Marek Pieter, náměstek hejtmana pro ekonomiku, investice, správu majetku a informatiky.

Tématem letošního ročníku byla „Spolupráce radnic a podnikatelů“. Během akce byly vyhlášeny krajské výsledky výzkumu Město pro byznys 2013. Také byly oceněny firmy, které byly nominovány starosty měst za přínosnou spolupráci s radnicí. Kromě vyhlášení vítězů a předání dílčích uznání se diskutovalo se zástupci měst a podnikatelského sektoru na téma „Radnice s podnikateli na jedné lodi. Není to utopie!“.

„Je důležité, aby radnice obcí a měst s podnikatelskými subjekty vzájemně spolupracovaly a hlavně komunikovaly. Je to nejlepší cesta, jak podpořit zaměstnanost v obci a zvýšit tak její životní úroveň,“ řekl Marek Pieter.

MĚSTO PRO BYZNYS je srovnávací výzkum, do kterého se jednotlivá města nepřihlašují, ale jsou do vyhodnocení zařazena automaticky – jedná se vždy o obce s rozšířenou působností. V rámci Libereckého kraje bylo zařazeno celkem deset měst. Byli osloveni všichni starostové v České republice, aby vytipovali ve svých městech firmy prospěšné pro jejich město.

„Další místa ve srovnávacím výzkumu obsadila města: 4. místo – Semily; 5. místo – Turnov; 6. místo – Frýdlant, 7. místo – Liberec; 8. - 9. místo – Česká Lípa, Nový Bor; 10. místo – Jilemnice,“ informoval Pieter.

Cílem výzkumu je vytvořit diskusní platformu na téma možnosti malého a středního podnikání ze strany samospráv. Organizátoři a partneři výzkumu si jsou velmi dobře vědomi, že úkolem samosprávy je vytvářet co nejlepší životní podmínky pro všechny, proto chtějí zprostředkovat jednotlivým radnicím dobré zkušenosti a nápady z ostatních regionů. Pro pracovníky městských úřadů, podnikatele ale i veřejnost je sestaven žebříček nejlepších měst s největším podnikatelským potenciálem v ČR. Ve výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která rozvinou důstojnou diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR.

Města a obce jsou vyhodnocována na základě 42 kritérií rozdělených do 2 oblastí: podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy, v nichž jsou zahrnuty např. počty firem ve městě nebo obci, cena vodného a stočného, kupní síla spotřebitelů, znečištění ovzduší, počet lékařů nebo vstřícnost a ochota úředníků, rychlost vyřizování agendy, rozšířenost korupčního prostředí atd.

V letošním roce je součástí projektu Město pro byznys také Cena týdeníku Ekonom, která vyzdvihuje firmy, jež pro své město dělají víc, než je náplň jejich práce. Tyto firmy nominují samotní starostové.

„V Libereckém kraji tuto cenu získala společnost CHARVÁT, AXL ze Semil,“ dodává Pieter. V rámci sponzorství tato firma finančně podporuje akci města Westernový den. Financuje také místní sociální, sportovní či kulturní spolky a organizace, a to v hodnotě takřka čtvrt milionu korun.