Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Ředitelé sportovních gymnázií rokovali v Jilemnici spolu s Jeriovou a Dvořákem

19. 11. 2013

V Jilemnici se uskutečnilo v závěru minulého týdne dvoudenní setkání ředitelů škol nabízejících obory vzdělávání se sportovní přípravou.

Za Liberecký kraj se spolu s ředitelem Václavem Hartmanem z pořádajícího Gymnázia a Střední odborné školy v Jilemnici, které nedávno slavilo 100 let existence, se porady zúčastnil Tomáš Hofrichter, ředitel Gymnázia Dr. Randy v Jablonci nad Nisou. Kraj zastupovala Zuzana Kocumová, náměstkyně hejtmana pověřená vedením resortu zdravotnictví, tělovýchovy a sportu, jednání se zúčastnili i olympionici Tomáš Dvořáka a Květa Jeriová Pecková a další hosté

„Sportovní gymnázia mají své nezastupitelné místo – pokud nechce mladý sportovec volit mezi vzděláním a sportovní kariérou, a to by byla skutečně špatná volba, a nemá doma takové zázemí, které by mu umožnilo připravovat se individuálně i při běžné škole, právě sportovní gymnázia mu umožní věnovat se obojímu. Liberecký kraj je výjimečný tím, že jako jediný kraj se pyšní dvěma obdobně zaměřenými školami, které dokáží vychovávat úspěšné sportovce, a to jak pro náš kraj v typičtějších zimních sportech, tak v těch letních,“ podotkla k setkání Zuzana Kocumová, někdejší olympionička a juniorská mistryně světa v běhu na lyžích.

S novinkami z odboru sportu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, zejména z oblasti legislativy a financování, seznámila účastníky Danuše Netolická. V návaznosti na ni referoval o plnění koncepce Asociace ředitelů gymnázií se sportovní přípravou její předseda Václav Štencel, ředitel Gymnázia Olympijských nadějí v Ostravě. Důležitým bodem jednání byla pak souhrnná zpráva České školní inspekce k závěrům dvouletého sledování plnění školních vzdělávacích programů, efektivity práce sportovních gymnázií a jejich administrativy.

Trojnásobný mistr světa v desetiboji Tomáš Dvořák, nyní šéftrenér Českého atletického svazu, zevrubně probíral situaci v práci s mládeží s dalším z hostů Čestmírem Skrbkem, sportovním ředitelem úseku běhu na lyžích Svazu lyžařů ČR.

„Jednání AŘSG je pro nás další důležitou platformou pro bezprostřední výměnu informací a zkušeností z práce v terénu. Sice se celoročně setkáváme s kluby a oddíly, osobními trenéry a trenéry sportovních center mládeže na závodech, soustředěních, každoročně při svazových oponenturách, ale tady je prostor pro výměnu informací napříč sporty. A navíc z oblasti školství, na které sportovní svazy vliv nemají. Ovšem bez spolupráce se neobejdeme.  Ty informace jsou pro nás důležité,“ dodal Tomáš Dvořák.  

Informace o činnosti Českého klubu fair play při Olympijském výboru ČR podala olympijská medailistka v běhu na lyžích a absolventka jilemnického gymnázia Květa Jeriová Pecková.

Došlo i na představení projektu „Metodické materiály pro odstraňování jazykových bariér ve sportovním prostředí“ z dílny Fakulty sportovních studií MU v Brně.

Celkem 16 sportovních gymnázií v ČR každoročně zabezpečuje přípravu a vzdělávání zhruba 1600 sportovců takřka všech olympijských sportů jak individuálních, tak kolektivních, a zaměstnává a koordinuje práci 160 trenérů. Jedná se tedy o významný článek péče o talentovanou mládež ve snaze efektivně skloubit výkonnostní a vrcholový sport s gymnaziálním studiem. Za 30 let činnosti sportovních gymnázií v ČR systémem prošlo či prochází na 130 olympioniků.

 

Asociace na jilemnickém jednání rovněž potvrdila ve funkcích členů výboru na další tříleté období stávajícího předsedu Mgr. Václava Štencela (ředitel SG Ostrava) a členy RNDr. Tomáše Hofrichtera (SG Jablonec n. Nisou) a Mgr. Romana Vlčka (SG Praha 10). Příští jednání Asociace se uskuteční na podzim 2014 v Plzni.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588

skola